poniedziałek, 15 sierpnia 2016

VII Zlot Historyczno-Militarny w Bliźnie - relacja z wyjazdu

VII Zlot Historyczno-Militarny w Bliźnie - relacja z wyjazdu





07 sierpnia 2016 r. bartf921210 i JaQ_TSW wybrali się na zlot do Blizny. Jest to miejscowość w gminie Ostrów w województwie podkarpackim. Impreza ta organizowana po raz siódmy przyciąga co raz więcej osób, dzięki czemu wiele z nich może poznać historię tego miejsca. 

W Bliźnie i sąsiednich miejscowościach w czasie II wojny światowej istniały początkowo 3 poligony wojskowe. Przeprowadzono też akcje wysiedlenia ludności z okolicznych terenów. Sama miejscowość nabrała większego znaczenia gdy siły RAF zbombardowały niemiecki ośrodek rakietowy w Peenemünde na wyspie Uznam. Dlatego zdecydowano się przenieść całą infrastrukturę w miejsce jak najbardziej oddalone od wrogich samolotów.
Końcem 1943 r. rękami więźniów z pobliskiego obozu w Pustkowie rozpoczęto budowę obiektów, potrzebnych do funkcjonowania nowego poligonu: budowano drogi, hale itd. W miejsce spalonej wsi postawiono również atrapy budynków, ustawiono sztuczne kwiaty, przy domach wywieszano pościel stawiano gipsowe odlewy zwierząt  i ludzi.

Przygotowanie rakiety V-2 do wystrzelenia (źródło: Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2, red. R. Wnuk, R. Zapart, Gdańsk 2012).  

Cały teren otrzymał nazwę „Artileriezielfeld-Blizna” czyli poligon artyleryjski Blizna oraz kryptonim „Frieda”. Osobą odpowiedzialną za niemiecki program rakietowy był gen. mjr dr inż. Walter Dornberger. Na terenie obozu przeprowadzano próby wystrzeliwania rakiet V-1 i V-2. Działalność poligonu prowadzono do lipca 1944 r., a w sierpniu te tereny zajęła wojska sowieckie.
To bardzo telegraficzny skrót historii obozu w Bliźnie, jeśli ktoś chce bardziej poznać ten temat zachęcam do zagłębienia się w ten temat.

Do dziś możemy zobaczyć w Bliźnie i okolicach pozostałości obozu m.in. stanowiska startowe V-1, platforma rozładunkowa oraz pozostałości hali montażowej. Od 2009 rozpoczęła się realizacja projektu o nazwie „Park Historyczny Blizna i Pustków - droga pamięci i pojednania”. Park historyczny otwarto w 2011 r., co roku organizowane są zloty historyczno-militarne, gdzie prezentują się grupy rekonstrukcyjne, można oglądnąć i dotknąć różne rodzaje broni, po za tym są też różne koncerty, konkursy itp.

07 sierpnia 2016 r. odbył się VII zlot. Po za zwiedzeniem Parku Historycznego Blizna, można było zobaczyć kilkanaście dioram historycznych, gdzie prezentowano codzienne życie żołnierzy w czasie II wojny światowej. Po za samym oglądaniem broni, umundurowania namiotów, okopów, przedmiotów codziennego użytku, praktycznie wszystkiego można było sprawdzić na własnej skórze ile waży prawdziwy Mauser bądź Lee-Enfield. Można było usiąść na motorze czy w kabinie Kübelwagena. Teraz zapraszam do fotorelacji :)








































Redakcja i zdjęcia: bartf921210
Bibliografia: Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2, red. R. Wnuk, R. Zapart, Gdańsk 2012, http://www.parkhistorycznyblizna.pl/.